Školsko natjecanje u zanimanju prodavač

Autor: Diana Musić, 15. 1. 2019.

U srijedu 19.12.2018. godine u našoj školi održano je školsko natjecanje u prodajnim vještinama za učenike zanimanja prodavač. Sudjelovale su učenice 3.c razreda Ana Mesec i Josipa Radelić, a pripremila ih je profesorica Anita Rengel. Zahvaljujemo DUC-COMMERC-u na donaciji proizvoda koje su učenice koristile tijekom natjecanja.

Od ove školske godine Agencija za strukovno obrazovanje definirala je nove modele natjecanja za strukovna zanimanja čiji je cilj promicanje strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, podizanje njegova ugleda te jačanje njegove privlačnosti. Prema novom modelu učenici prezentiraju, osim znanja, stečene vještine i sposobnosti, te promiču svoje zanimanje i pokazuju poslodavcima praktične vještine koje su usvojili tijekom obrazovanja. Također cilj ovakvih natjecanja jest i ojačati razmjenu i suradnju između ustanova za strukovno obrazovanje i tvrtki.

Natjecanje u prodajnim vještinama sastoji se od više modula u kojima natjecatelji pokazuju stečene vještine u organizaciji poslova, nabavi, skladištenju, pripremi i prodaji robe, te svoje komunikacijske vještine. Između ostalog su to higijena i priprema radnog mjesta, zbrinjavanje otpada, izlaganje robe, uređivanje i aranžiranje prodajnog prostora, prodaja i pakiranje robe, te pisanje CV-a ili motivacijskog pisma.

Također važno je naglasiti da je Hrvatska članica organizacija WorldSkills Europe koja promiče izvrsnost u području vještina i kompetencija, podiže svijest o važnosti izvrsnosti i kvalitete strukovnog obrazovanja i osposobljavanja. Cilj je na državnim i međunarodnim natjecanjima poboljšati vidljivost, status i privlačnost strukovnog obrazovanja.