U Orahovici održana druga edukacija strukovnih nastavnika IPA Projekta Srednje škole Stjepana Sulimanca iz Pitomače

Autor: Tomislav Kakša, 15. 1. 2013.

Od 9. do 11. siječnja 2013. godine, u hotelu „Dukat“ u Orahovici, pod koordinacijom Zorislava Milkovića, ravnatelja Srednje škole "Stjepan Ivšić" iz Orahovice te Tomislava Kakša, asistenta projekta Srednje škole Stjepana Sulimanca iz Pitomače, provela se aktivnost 1.1. stručnog osposobljavanja strukovnih nastavnika i lokalnih dionika IPA projekta Modernisation of school curriculum and development of practicum for education of sustainable agriculture (Modernizacija školskog kurikuluma i razvoj praktikuma za obrazovanje o održivoj ekološkoj poljoprivredi), kojeg je nositelj Srednja škola Stjepana Sulimanca iz Pitomače.

Modul 2 se odvijao tri dana, po jedno predavanje dnevno. Predavanja su provodili stručni eksperti za ta područja s Agronomskog fakulteta iz Zagreba. Predavanjima su prisustvovali petnaest strukovni nastavnika (po pet iz svake škole) i pet dionika koji se bave poljoprivredom iz područja grada Orahovice i bliže okolice.

U srijedu, 9.siječnja predavanje je održao prof.dr.sc. Zlatko Čmelik pod nazivom „Koncept i definicija ekološke proizvodnje voća“. Tijekom predavanja ukazalo se na važnost izbora proizvodnog prostora uz uvažavanje uvjeta klime, reljefa i tla, te specifičnih zahtjeva pojedinih voćnih vrsta. Također se ukazalo na važnost izbor vrsta, sorti i podloga te na uzgojne oblike, gustoću sklopa, rezidbu i gnojidbu. Predavač je i naveo probleme glede osnove zaštite od bolesti i štetočina u ekološkom voćarstvu, te berbi i čuvanju plodova. Također predavač iznosi potrebe za ekološkim rasadničarstvom za ekološku proizvodnju voća i podizanja eko voćnjaka.

U četvrtak, 10.siječnja predavanje je održala prof.dr.sc. Jasminka Karoglan Kontić pod nazivom „Ekološki uzgoj u vinogradarstvu“. Ovaj predavač je i jedan od pionira ekološkog vinogradarstva na prostoru Hrvatske. Tijekom predavanja upoznalo se s nastankom i razvojem ideje ekološki prihvatljivog  vinogradarstva Predavač je naglasio važnost poznavanja načela ekološkog vinogradarstva te zakonski okvir i sustav certifikacije i nadzora ove proizvodnje da bi se moglo odabrati i provesti primjerene tehnološke zahvate za uzgoj vinove loze i proizvodnju vina po načelima ekološke poljoprivrede.

U petak, 11.siječnja predavanje je održao prof.dr.sc. Edi Maletić pod nazivom „Izbor sorata prikladnih za ekološko vinogradarstvo “. Tijekom predavanje predavač je iznio karakteristike sorata prihvatljivih u ekološkom vinogradarstvu, zakonske propise i mogućnosti uvrštavanja ekološki prihvatljivih sorata na sortnu listu. Također predavač je iznio važnost odabira sorte vinove loze za proizvodnju vina po načelima ekološke poljoprivrede s osvrtom na izbor proizvodnog prostora uz uvažavanje uvjeta klime, reljefa i tla, te specifičnih zahtjeva pojedinih sorata vinove loze (hrvatske autohtone i introducirane).

Nakon trodnevnih predavanjima sudionicima iz područja grada Orahovice podijeljeni su certifikati za odslušana predavanja.

Od 1.do 3. veljače 2013. godine na prostoru Općine Pitomača održat će se treće predavanje edukacije strukovnih nastavnika i proizvođača iz područja Općine Pitomača vezano za ekološki uzgoj povrća, uzgoju bilja u zaštićenim prostorima te zaštitom bilja u ekološkoj poljoprivredi.