Prvi izlučni šahovski turnir u Srednjoj školi Stjepana Sulimanca u Pitomači

Autor: Marin Domović, 9. 2. 2017.

8. veljače 2017.,  u multimedijskoj dvorani Srednje škole Stjepana Sulimanca u Pitomači održan je 1. Izlučni šahovski turnir. Organizator turnira je srednja škola, a učenici su  već dugo iščekivali taj dan, posebice njih 28-ero koliko ih se odazvalo inicijativi- „podijeliti megdan“ jedni s drugima u šahovskoj bitci.

Sve je započelo lijepo i spontano kad je ravnatelj Škole na prijedlog profesora Domovića odlučio kupiti prekrasne tri drvene, hrvatske šahovske garniture zvane „Dubrovnik“ od Hrvatskog šahovskog saveza…Na ravnateljev prijedlog, jedna je postavljena u zbornici, jedna u knjižnici, a jedna kao „mamac“ u holu škole. E, to je bio pun pogodak! Šahovskim rječnikom rečeno, bio je to potez lovca! Uskoro smo morali onu šahovnicu iz knjižnice prebaciti na TZK jer, zna se, šah spada u sport. A opet, šah je puno više od sporta i igre, više od logike i matematike, to je „filozofija“ Kako? To vam je kao u životu, trebalo bi često misliti barem tri poteza unaprijed kako bi što ispalo dobro i dobro završilo, inače tko zna…

Vratimo se mi Školi i, naravno, šahu. Došavši i našu školu u bilo koje doba kad su učenici u školi, znatiželjni posjetilac primijetit će samozatajne šahiste, i to na trima uobičajenim mjestima: zbornici, holu i dvorani za TZK. To vam je prava simultanka! Koriste odmore, započinju, nastavljaju, fotografiraju pozicije…razvijaju i pokreću moždane vijuge, logiku, matematiku, kombinatoriku, ma divota jedna. Utile factu. Nije nam drugo preostalo nego organizirati školski turnir, prvi takav u povijesti naše škole, a vjerojatno i u našoj županiji, barem u 21. stoljeću. Stigla je logistička potpora ŠK Picok iz Đurđevca u vidu profesionalne šahovske opreme kojima ovim putem zahvaljujemo, posebice njihovom tajniku, g. Stanku Domitroviću na svakom savjetu, potpori i bezrezervnoj pomoći. Za sve ostalo nabavio sam računalni program Swiss manager i utvrdio liste naših učenika, njih 14 prvijenaca – toliko smo opreme imali na raspolaganju.

8. veljače 2017. multimedijska dvorana škole pretvorila se u bojno poprište 14 kreativnih šahovskih strategija…Najprije je direktor turnira (jer turniri imaju direktore!), naš ravnatelj Josip Ivoš pozdravio sve natjecatelje, pohvalio njihovu hrabrost i borbenu gotovost, zaželio svima puno uspjeha u natjecanju i otvorio turnir. Uslijedilo je kratko predavanje, bolje rečeno, uputa natjecateljima s pravilima koju smo nazvali šahovskim bontonom u izlaganju glavnog suca, Marina Domovića. Zatim su isprintane liste parova, popularni program švicarac time je testiran u Školi i besprijekorno je i pravedno odradio cijeli posao, zajedno sa sucima i, naravno, natjecateljima. A natjecateljima nije bilo baš lako, pogotovo jedinoj djevojci maturantici koja se borila s momcima i uspješno im parirala! To je naša Lea Fabijanović iz 4.a razreda koja je naposljetku osvojila 2. mjesto na turniru i kojoj posebno čestitamo! Bilo je i završenih partija matom u 4 poteza i još puno zanimljivih trenutaka i situacija. Napokom, nakon 7 kola po 10'' i 5' po potezu dobili smo pobjednike i sedmero plasiranih u predstojeće veliko finale. Njihova imena objavljujemo na konačnoj listi švicarca u prilogu, a sve ostalo pogledajte na ovjekovječenim trenucima na fotografijama! Posebne čestitke upućujem pobjedniku I. izlučnog turnira, Marinu Feriću iz 4.a razreda!

S nestrpljenjem iščekujemo nastavak, II. izlučni turnir, u isto vrijeme za tjedan dana, na istome mjestu…puno sreće i pobjeda za sljedećih 14-ero natjecatelja! I ne zaboravite, g. ravnatelj odnosno direktor Turnira obećao je nagrade za sve natjecatelje, a poznavajući ga, nema sumnje, on svoja obećanja uvijek održi! Pozdravlja vas vaš profesor u ulozi glavnog suca Turnira, Marin Domović.