Eratostenov pokus

Autor: Diana Musić, 22. 9. 2017.

Na prvi dan jeseni s učenicima naše škole izveli smo mjerenje opsega naše planete Zemlje u trenutku jesenske ravnodnevnica.

Za potrebe pokusa korišten je štap duljine jednog metra, te metar za mjerenje duljine sjene, koju u podne, sunce upadom svojih zraka baca na podlogu. Učenici su u suradnji s nastavnicima matematike Kristinom Cvetković i Markom Marićem, te nastavnicom geografije Nives Kranjec izračunali kut upada sunčevih zraka u Pitomaču. Koristeći podatke s interneta pronašli smo udaljenost Pitomače od ekvatora te pomoću omjera izračunali koliki je opseg Zemlje. Ovakvim mjerenjem izračunali smo da opseg Zemlje iznosi 42942km. Ovakvi pokusi omogućavaju učenicima praktično povezivanje prirodnih predmeta matematike i geografije, kao i upoznavanje s povijesti matematike i Eratostenom koji je, prije 2000 godina, izračunao opseg Zemlje.