Radionica curvinga ili kulinarske umjetnosti s voćem i povrćem

Autor: Diana Musić, 13. 10. 2017.

U organizaciji Srednje škole ”Stjepan Sulimanac” Pitomača, a na inicijativu školskog profesora kuharstva Darka Baričevića, u našoj školi održana je radionica curvinga ili kulinarske umjetnosti s voćem i povrćem.

Radionicu je održao jedan od najboljih majstora kulinarske umjetnosti u Hrvatskoj i predsjednik udruge kuhara grada Orahovice Dražen Šafar koji je našim učenicima pokazao kakve se umjetničke majstorije mogu napraviti od voća i povrća te ih zainteresirao za ovu vrstu gastronomije. U današnjoj radionici radili smo tzv. A ili prvi stupanj kulinarske umjetnosti, odnosno učenici su mogli vidjeti osnove rada. Tako su naučili kako se drži nož u ovom poslu, kako se koje voće ili povrće može obraditi, što je sve moguće izvesti i kakve se sve dekoracije mogu napraviti, a koje kasnije budu izložene na dekorativne stolove ili stolove hladnih eksponata. "Posebno sam sretan što su se sami vrlo brzo uključili i mogu reći jako dobro savladali rad i nadam se a će im to ostati u njihovom daljnjem bavljenju kulinarstvom, ali važno je da smo im pokazali nešto što će im itekako biti korisno u njihovom budućem radu." – rekao je Šafar.
Cilj ove radionice bila je edukacija učenika smjera kuhar te usavršavanje profesora škole ponukana sviješću promjene načina posluživanja, serviranja i ukrašavanja jela u modernoj gastronomiji. Tako će se učenici lakše prilagoditi za buduće tržište rada s tendencijom povećanja njihovih kompetencija i da ih što više zaokružimo kao gotovog djelatnika koji će pojaviti na tržištu rada, te biti prihvatljiviji za poslodavca. Radionicu su pohađali učenici drugog i trećeg razreda usmjerenja kuhar i učenici trećeg razreda usmjerenja agroturistički tehničar kao i nastavnici kuharstva u našoj školi, te voditelj kuhinje školskog restorana" Stara pivnica"