Svjetski dan šećerne bolesti i Svjetski dan nepušača 2017.

Autor: Josip Ivoš, 13. 11. 2017.

U petak, 17. studenog 2017., Srednja škola Stjepana Sulimanca u suradnji sa Domom zdravlja Virovitičko-podravske županije obilježava Svjetski dan šećerne bolesti  i Svjetski dan nepušača - pozivamo sve građane i zainteresirane učenike da dođu od 9 do 11 sati u Srednju školu Stjepana Sulimanca u Pitomači na besplatno mjerenje šećera u krvi i krvnog tlaka, koje će provoditi patronažna služba Doma zdravlja Virovitičko-podravske županije!

Voditelj ove preventivne akcije koja se provodi u Srednjoj školi Stjepana Sulimanca u Pitomači je profesorica strukovnih predmeta iz područja prehrane i kemije Tanja Nikšić, dipl.ing. Akciju obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti i Svjetskog dana nepušača prepoznali su i ravnatelji dviju uključenih ustanova Josip Ivoš i Igor Fazekaš, koji su dogovorili suradnju.

Srednja škola Stjepana Sulimanca već dugi niz godina nastoji svojim učenicima već dugi niz godina ukazati na nužnost zdravog života. Ovdje posebno ističemo jedinstveni projekt u RH  pod nazivom "Razred nepušača", kojeg je nekoliko godina za redom provodila prof. Pavoković.

Svjetski dan šećerne bolesti se obilježava 14. studenog već devetu godinu zaredom sukladno preporuci Međunarodne dijabetičke federacije (engl. International Diabetic Federation).

• Rano otkrivanje šećerne bolesti važno je za smanjenje rizika razvoja komplikacija i lakši tijek bolesti.
  • Rano otkrivanje komplikacija šećerne bolesti je neizostavni dio skrbi svih osoba sa šećernom bolesti (bez obzira na tip bolesti).

Stoga odredite svoj rizik za obolijevanje od šećerne bolesti tipa 2, provjerite svoje vrijednosti šećera u krvi, a ako ste osoba s već dijagnosticiranom šećernom bolešću, svakako obavite pregled da bi se ustanovilo jesu li se neke od komplikacija već razvile i kako ih možete spriječiti ili odgoditi.

Tema obilježavanja ovogodišnjeg Svjetskog dana šećerne bolesti je „Žene i dijabetes – naše pravo na zdravu budućnost“ (engl. Women and diabetes – our right to a healthy future).

17. studeni je dan je kada se obilježava Svjetski dan nepušača.  Ovim danom obilježavamo dan kada bi trebali osvijestiti svoje tijelo i duh i odlučiti zaštiti sebe, svoje zdravlje i zdravlje ostalih. Naročito je bitno biti uzor i dobar primjer mladima u osvještavanju iznimno loše navike koja može odvesti u preranu smrt.

Prva svjetska konferencija o pušenju i zdravlju održana je 1967. godine, a 1971. godine Svjetska zdravstvena organizacija donesla je odluku s kojom se kreće u sustavnu borbu i edukaciju stanovništva protiv pušenja. Tada je i pušenje duhana definirano kao bolest ovisnosti.

Dokazano je da duhan i njegovo aktivno ili pasivno udisanje u pluća čini drugi glavni uzrok umiranja u svijetu. Smatra se da će pola od onih koji su danas redoviti pušači vjerojatno zbog njega i umrijeti od posljedičnih bolesti koje udisanje duhana uzrokuje. Smatra se da će tisuće ljudi, koji nikada nisu pušili, umrijeti od bolesti uzrokovanih udisanjem dima iz okoline zbog takozvanog „pasivnog pušenja“.

Pedesetak sastojaka duhanskog dima dokazano imaju kancerogeno svojstva: Izdvajamo samo neke tvari iz katrana: policiklički aromatski ugljikovodici, uretan, polonij, naftilamin, vinilklorid, itd.