> Projekti
Projekti i kampanje u našoj školi :: vijesti

Studijsko putovanja na imanje „Der Krameterhof“ u Austriji, potpuno samoodrživu poljoprivrednu ekološku farmu

Autor: Josip Ivoš, 30. 6. 2013.

U sklopu IPA-projekta „Modernizacija školskog kurikuluma i razvoj praktikuma za obrazovanje o održivoj ekološkoj poljoprivredi“, čiji je nositelj Srednja škola Stjepana Sulimanca  iz Pitomače, a partneri  na projektu Srednja škola Bartola Kašića iz Grubišnog Polja,  Srednja škola „Stjepan Ivšić“ iz Orahovice, Spider Grupa d.o.o. iz Pitomače i Općina Pitomača, od 26. lipnja do 28. lipnja ove godine provedena je aktivnost studijskog putovanja na  imanje „Der Krameterhof“ u Austriji, potpuno samoodrživu poljoprivrednu ekološku farmu.

Osim članova projektnog tima u putovanju su sudjelovali i strukovni učenici i to s ciljem obilaska imanja u svrhu  podizanja razine učeničke motivacije za ekološku proizvodnju uzimajući u obzir da je OPG tradicionalno prvi vid zaposlenja učenika strukovnih poljoprivrednih programa. Domaćin  imanja uvodnim predavanjem predstavio je imanje koje se prostire na 45 hektara na visini od 1100 do 1500 metara nadmorske visine  te u obilasku pokazao način na koji su oni iskoristili prirodne resurse po načelima permakulture. Pojasnio je principe spretnog iskorištavanja ekoloških odnosa i prirodnih ciklusa čime se bez opterećenja prirode postižu maksimalni ekonomski rezultati.

Najvažniji aspekt posjete je da cijela skupina, nastavnici, učenici i lokalni partneri, iskuse primjer ekološke proizvodnje te mogućnost iste prilikom samozapošljavanja i iskorištavanja tržišnog potencijala u sinergiji s turizmom.