Učenici Srednje škole Stjepana Sulimanca u Wroclawu u Poljskoj na još jednoj Erasmus+ mobilnosti

Autor: Marina Markanović, 10. 5. 2023.

Erasmus+: Ključna aktivnost 1 – Mobilnost u svrhu učenja za pojedince, područje strukovnog obrazovanja i osposobljavanja

Od 7. do 20. svibnja 2023., učenici Srednje škole Stjepana Sulimanca su u sklopu #ERASMUSPLUS projekta mobilnosti "BOOST YOUR SKILLS BUILD YOUR FUTURE 2", u Wroclawu u Poljskoj.

U sklopu ovog projekta na stručnoj praksi u Poljskoj u trajanju od dva tjedna nalazi se 25 učenika različitih zanimanja (Agroturistički tehničar, Upravni referent, Poslovni tajnik, Kuhar, Konobar, Mehaničar poljoprivredne mehanizacije i Poljoprivredni gospodarstvenik) u pratnji 3 nastavnika.

Prvi tjedan mobilnosti je uspješno započeo. Učenici su prošli kratak kulturološki tečaj o Poljskoj, njezinom jeziku, kulturi i običajima, te tečaj zaštite na radu. Upoznali su svoja nova radna mjesta i svoje poljske poslodavce, upoznali su se sa svojim radnim obavezama i uspješno su započeli rad. Zabavno im je i uživaju, te polako upoznavaju grad, koji nas na svakom koraku oduševljava.

Grad Wroclaw je prekrasan, ima bogatu kulturnu povijest i ekonomsko je sjedište Južne Šleske. 2016. izabran je za Europsku prijestolnicu kulture, a 2015., 2016. i 2017. g. proglašen je najboljim gradom za život. Bogate kulture i povijesti, pun zanimljivosti. Učenici imaju u pripremi različite aktivnosti kako bi što kvalitetnije iskoristili slobodno vrijeme i što bolje upoznali povijest i kulturu grada. Sudionici mobilnosti će posjeti neboder SkyTower i sa 54. kata razgledavati grad. Osim toga, posjetit će Hydropolis - jedinstveni edukativni centar posvećen vodi i zaštiti vodnog bogatstva planete Zemlje, wroclawsko sveučilište, katedralu sv. Ivana Krstitelja i brojne druge znamenitosti grada Wroclawa, otići na plovidbu brodom po Odri – drugoj po veličini rijeci u Poljskoj.

Učenici su na praksi u različitim poduzećima, firmama, hotelima, restoranima, radionicama i sl. Praksa je zanimljiva i pruža priliku našim učenicima da osnaže svoja znanja i steknu međunarodno iskustvo rada na mjestima stručne prakse koja se bave upravo onim područjem rada u kojima se učenici i obrazuju. Učenici obavljaju praksu u renomiranim tvrtkama poput Hotela Campanilla i Boogie ApartHouse, u Agenciji nekretnina, zatim u gradskom Zološkom vrtu, u Botaničkom vrtu Sveučilišta u Wroclawu, u Opelovom auto-centru MM cars i dr.

Partnerska organizacija na projektu Srednje škole Stjepana Sulimanca je AVIVA Poland - Vocational training. To je poznata poljska tvrtka za traženje tvrtki za praksu učenika sa sjedištem u Wroclawu. Partnerska organizacija je specijalizirana za projekte međunarodne mobilnosti, a u posljednjih nekoliko godina organizirala je mobilnost za stotine sudionika u Erasmus+ projektima.

Mobilnost u Poljskoj će našim učenicima pružiti priliku da osnaže svoja znanja i steknu međunarodno iskustvo rada na mjestima stručne prakse koja se bave upravo onim područjem rada u kojima se i obrazuju. Mobilnost će sudionicima pružiti veću motivaciju, a očekujemo da će se utjecaj osjetiti na cjelokupnom broju učenika naše škole.

Sljedeći tjedan ćemo objaviti više fotografija sa prakse. Pratite nas i dalje.