> Smjerovi  > Cvjećar

Praktična nastava

Sveukupno tjedno

Stručna praksa (godišnje)

Trogodišnji program Cvjećar osposobljava učenike za rad u cvjećarnicama. Tijekom školovanja upoznaju vrste cvijeća (posebno za rez i lonćanice), simboliku njihovih boja i oblika. Svladava se vještina slaganja cvijeća u aranžmane, bukete, vijence, girlande, …

Cvjećari ne rade samo u prodaji cvjetnog materijala, već sudjeluju u uređenju i ukrašavanju interijera za različite prigode koje su važne u životu svakog čovjeka, od rođenja i krštenja, preko prve pričesti, krizme, obilježavanja raznih godišnjica, završetka školovanja, vjenčanja pa sve do smrti. Cvijećem se obilježavaju i slave blagdani, pa cvjećari pripremaju božićne i uskrsne aranžmane i ukrase. Cvijećem se ukrašavaju naši domovi, balkoni, vrtovi, pa cvjećari moraju dobro poznavati sobno i balkonsko cvijeće, te savjetovati o odabiru vrsta i načinu njihove sadnje i njege. Cvjećari nabavljaju, aranžiraju i prodaju sve vrste cvijeća. Oni rade u cvjećarnicama, a radni dan im započinje podrezivanjem cvijeća i uređenjem radnoga prostora. Svakodnevno izrađuju prigodne cvjetne aranžmane i bukete za neposrednu prodaju ili po narudžbi (npr. vjenčanje, rođenje djeteta, vjerski blagdani, pogrebi). Osnovni alat kojim se služe jesu nož, škare, žica, ukrasne vrpce i papiri, spužva, prskalice za vodu, boje i pištolj za plastiku. Cvjećari uređuju i interijere hotela, banaka, restorana i državnih ustanova. U tom poslu osmišljavaju estetski najbolja rješenja te prema vlastitoj zamisli izrađuju aranžmane i ukrašavaju prostor.