Međusektorski školski projekt: "Putevima zdravlja - kopriva"

Autor: Marina Markanović, 12. 10. 2022.

Jedan od ciljeva ovog projekta jest međusobno povezati nastavnike i učenike zanimanja: upravni referent, agroturistički tehničar, konobar, kuhar, mehaničar poljoprivredne mehanizacije i poljoprivredni gospodarstvenik. To povezivanje ostvarili smo kroz učeničku zadrugu i vježbeničku tvrtku koje djeluju u sklopu naše škole.

Kroz vježbeničku tvrtku radilo se planiranje kako i na koji način provesti projekt. Kroz učeničku zadrugu se projekt realizirao te su se izradili finalni proizvodi od koprive.

Ciljevi projekta bili su: povezati različita zanimanja obrazovanja učenika škole, utvrditi povijest korištenja i uzgajanja koprive od strane čovjeka, uzgojiti koprivu na ekološki i održivi način, preraditi koprivu u proizvode veće vrijednosti - finalne prehrambene proizvode, povezati finalni proizvod sa zdravim načinom života, pravilno pripremiti proizvod za tržište!

Kroz ovaj projekt održano je 8 predavanja i 6 radionica.

Promidžba proizvoda i vidljivost projekta osigurala se kroz sudjelovanje dionika ovog projekta na različitim manifestacijama i smotrama. Povodom manifestacije "Dani kruha i jebuke" za nastavnike u školi organizirana je radionica Izrada međusektorskog školskog projekta "Putevima zdravlja - kopriva" (27. 10. 2021.), kad je i započeo ovaj projekt. 12. i 13. svibnja ove godine u našoj su se školi održali Dani otvorenih vrata i proslava dana škole. Tijekom dana otvorenih vrata škole nastavnici, učenici i ostali posjetitelji imali su mogućnost kušanja proizvoda ovog projekta (Smoothie od koprive i Namaz od koprive na kruščiću od heljde). Isto tako, održani su predavanja i radionice.

20. svibnja 2022., ispred Industrijsko-obrtničke škole Slatina održana je smotra učeničkih zadruga Virovitičko-podravske županije. U Srednjoj školi Stjepana Sulimanca djeluje učenička zadruga "Kostanj", koja je osvojila 1. mjesto, čime se plasirala na državnu smotru koja se održavala od 27. do 30. rujna u Vinkovcima.

Izdvajamo dionike projekta: nastavnici - Branka Pavoković, Ivan Đurišević, Darko Mihoković, Ivana Kralj, Jasmina Pavičić, Maja Kirin, Marko Kovač, Tomislav Kakša.  Učenici - Lana Petrić, Larisa Lončarić, Lara Benger, Marko Kodžaga, Nives Dudašek, Antonio Hrbak, Lorena Lacković, Danijela Brlas, Lana Sidnjenko, Petra Majstorović, Kristina Smiljanić.