Obilježavanje Europskog i Svjetskog tjedna novca

Autor: Marina Markanović, 20. 3. 2023.

U našoj školi sudjelujemo u obilježavanju Svjetskog i Europskog tjedna novca od 20. do 26. ožujka 2023. Svjetski tjedan novca vodeći je globalni događaj podizanja svijesti o važnosti financijskog obrazovanja te financijske uključenosti za djecu i mlade.

Cilj obilježavanja Svjetskog i Europskog tjedna novca je financijskim obrazovanjem unaprijediti razinu financijske pismenosti, mladima i građanima stjecanje financijske kompetencije, nužne u svakodnevnom privatnom i poslovnom životu, te poboljšanje razine financijske pismenosti financijskim obrazovanjem.

Dana 20. 3. 2023. obilježili smo zajedničkom temom Financijsko ponašanje, a aktivnosti su uključivale:

1. Uvodno predavanje o obilježavanju Svjetskog i Europskog novca 2023. g.

2. Kratka anketa sudionika kako bi dobili uvid koliko su sudionici financijski pismeni

3. Novac - izlaganje nastavnice I. Kralj

4. Odgovorna potrošnja - izlaganje nastavnice J. Pavičić

5. Rasprava o rezultatima ankete - diskusija o važnosti financijskih kompetencija u privatnom i poslovnom životu

6. Predstavljanje i rasprava o uključenosti učenika u edukativni program financijske pismenosti - "Budi fin!"

Na početku su nastavnice Pavičić i Kralj upoznale prisutne s provođenjem obilježavanja Svjetskog i Europskog tjedna novca, ciljevima i aktivnostima koje će se provoditi cijeli tjedan u našoj školi.

Prisutni su ispunili kratku anketu o financijskoj pismenosti, koja se kasnije analizirala i diskutirala.

Nastavnica Jasmina Pavičić provela je predavanje o odgovornoj potrošnji, a nastavnica Ivana Kralj o novcu.

Učenici 2. a razreda smjer upravni referent i poslovni tajnik kratko su predstavili svoje aktivnosti i uključivanje u edukativni program "Budi fin!" koji se provodio online u slobodno vrijeme učenika, a provodila ga je  doc. dr. sc. Andrea Lučić i doc. dr. sc. Dajana Barbić, Ekonomski fakultet Zagreb uz pokroviteljstvo Raiffeisen mirovinskih fondova. Učenici su odslušali osnovni program edukacije (3 školska sata) iz tema Financijska matematika, Mirovinska pismenost i Potrošački minimalizam.