Prouči pa odluči: Izaberi poljoprivredno zanimanje u Srednjoj školi Stjepana Sulimanca

Autor: Marina Markanović, 23. 6. 2023.

Srednja škola Stjepana Sulimanca u Pitomači u partnerskoj organizaciji s Poljoprivredno-prehrambenom školom Požega, nositeljem Regionalnog centra kompetentnosti Panonika, otvara upise u prvom upisnom roku u srednjoškolske poljoprivredne programe. Strukovni kurikulumi razvijeni su prema suvremenim principima učenja s vježbama i praktičnom nastavom u praktikumima.

Što ti nude poljoprivredna zanimanja - prouči pa odluči!

U Srednjoj školi Stjepana Sulimanca u Pitomači za školsku godinu 2023./2024. možete upisati sljedeća poljoprivredna zanimanja:

• Agroturistički tehničar
  • Mehaničar poljoprivredne mehanizacije
  • Poljoprivredni gospodarstvenik

Prijave sE primaju od 28. lipnja do 7. srpnja 2023. u Nacionalnom informacijskom sustavu prijava i upisa u srednje škole (e-upisi.hr). Upisi u srednje škole se obavljaju od 10. do 13. srpnja 2023. Učenici potrebnu dokumentaciju dostavljaju u srednju školu za određeni program obrazovanja. Dokumentacija se može dostaviti osobnim dolaskom u školu na propisani datum u vremenu od 8 do 15 sati, elektroničkim putem na adresu ss.stjepana.sulimanca@gmail.com  ili putem aplikacije srednje.e-upisi.hr. Više informacija o programima možete pronaći na mrežnim stranicama: http://www.ss-stjepana-sulimanca.skole.hr/, https://www.rckpanonika.hr/

Poljoprivreda je u Republici Hrvatskoj proglašena prioritetnim sektorom razvoja s ključnom ulogom u sigurnosti hrane i prehrane te ublažavanju siromaštva. Razvijanje kompetencija poljoprivrednih radnika je neophodno u podizanju produktivnosti za usvajanje inovativnih procesa i tehnologija s ciljem unaprjeđivanja i stvaranja dodane vrijednosti proizvoda iii usluga. Za stjecanje kompetencija potrebnih tržištu rada neophodna je adekvatna infrastruktura, moderni obrazovni programi te educirani obrazovno-odgojni djelatnici.

U svemu tome iznimno je značajna uloga projekta „Uspostava Regionalnog centra kompetentnosti Panonika“  u kojem je Srednja škola Stjepana Sulimanca Pitomača partner. Nositelj projekta je Poljoprivredno-prehrambena škola Požega, a sufinancirala ga je Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.“

U uspostavljanje RCK Panonika uz Srednju školu Stjepana Sulimanca uključeni su i sljedeći partneri: Požeško-slavonska županija, Ekonomska škola Požega, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku - Fakultet turizma i ruralnog razvoja u Požegi, Prirodoslovna škola Karlovac, Kutjevo d.d. te Udruga učeničkih domova RH.

Projektom uspostave RCK Panonika stvaraju se programski i kadrovski uvjeti koji će unaprijediti mogućnosti za učenje temeljeno na radu i praktičnoj nastavi.

Važna obilježja RCK Panonika su, između ostalog, inovativne metode poučavanja i modeli učenja koji učinkovitije uključuju polaznika na tržište rada, prihvaćanje potreba polaznika s teškoćama i drugih ranjivih skupina, visokokvalitetna infrastruktura te konstruktivna suradnja sa socijalnim partnerima, javnim sektorom, gospodarskim subjektima, visokim učilištima i drugim institucijama šire zajednice.

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.

USPOSTAVA REGIONALNOG CENTRA KOMPETENTNOSTI

UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA: I IZNOS KOJI SUFINANCIRA EU (U HRK)

49.345.376,16 HRK

BESPOVRATNA SREDSTVA:

49.345.376,16 HRK (100%)

CILJ PROJEKTA:

Uspostava organizacijskih, programskih i kadrovskih uvjeta funkcioniranja RCK Panonika koji će unaprijediti mogućnosti za učenje temeljeno na radu učenicima i odraslim polaznicima strukovnog obrazovanja u poljoprivrednom (pod)sektoru.

NAZIV PROJEKTA:

Uspostava Regionalnog centra kompetentnosti Panonika

PRIJAVITELJ:

Poljoprivredno-prehrambena škola

PARTNERI:

KRATKI OPIS PROJEKTA:

Projektom osnivanja RCK Panonika stvaraju se neophodni programski i kadrovski uvjeti koji će unaprijediti mogućnosti za učenje temeljeno na radu i praktičnoj nastavi. Programski uvjeti se stvaraju modernizacijom postojećih obrazovnih programa i stvaranjem novog standarda zanimanja, kvalifikacija i kurikuluma. Kadrovski uvjeti osiguravaju se organiziranjem specijaliziranih edukacija i studijskih putovanja namijenjenih nastavnom osoblju.

TRAJANJE:
Od 29. prosinca 2019. do 29. prosinca 2023.