Obilježavanje Međunarodnog dana kave

Autor: Marina Markanović, 6. 10. 2023.

Mnogi od nas ne mogu započeti dan bez šalice kave, možda niste znali da je nakon vode upravo kava najkonzumiranije piće na svijetu. Napitak od kave konzumiramo na bezbroj načina: kratku, dugu, crnu, s mlijekom, sa šećerom ili medom, hladnu ili toplu, s pjenom, šlagom... Upravo su zbog toga naši učenici ugostitelji smjer konobar, te nastavnici uz podršku renomirane tvrtke DANOKA CAFE iz Virovitice odlučili obilježiti 1. 10. Međunarodni dan kave.

Tom prilikom održane su radionice na kojima je nastavnik Darko Mihoković sudionike radionice upoznao sa legendom o početku ispijanja kave, povijesti uzgoja kave te sa svim fazama koje čine postupak pripreme kave, od “zrna kave do šalice”: s branjem, pranjem, sušenjem, ocjenjivanjem, prženjem, kuhanjem i naravno, uživanjem. Nakon uvodnog dijela održana je i praktična radionica na kojoj su stručnjaci za kavu iz Danoke, gosp. Bruno Marić i Fabijan Matić učenicima pokazali kako:
 - pripremiti za upotrebu aparat za kavu i mlinac
 - napraviti vrhunski espresso
 - zagrijati mlijeko i napraviti kremu
 - pripremiti macchiato, cappuccino i cafe latte
 - čistiti i održavati aparat za espresso.
Kako su se učenici snašli u ulozi bariste, pogledajte na fotografijama.