Obilježili smo Svjetski dan štednje

Autor: Marina Markanović, 3. 11. 2023.

Svjetski dan štednje svake godine obilježava se 31. listopada u spomen na Prvi međunarodni kongres štedioničara održan 1924. godine u Milanu.

Tom prilikom su predstavnici svjetskih štednih institucija pokušali pronaći izlaz iz krize u kojoj se svijet našao nakon Prvoga svjetskoga rata. Sudionici kongresa došli su do zaključka kako je štednja prijeko potrebna za razvoj čovječanstva. Od tada se obilježava Svjetski dan štednje koji je posvećen promicanju i jačanju svijesti javnosti o važnosti štednje, kako za suvremenu ekonomiju, tako i za osobne potrebe svakoga pojedinca.

Učenici 1. razreda smjera Upravni referent i Poslovni tajnik, uz profesoricu Jasminu Pavičić, prigodnim predavanjem i radionicom obilježili su Svjetski dan štednje. Naučili su osnovne pojmove vezane uz štednju, koji su razlozi i ciljevi štednje te su uočili razliku između potreba i želja. Kroz radionicu saznali su kako odrediti iznos novca koji uz svoj džeparac mogu uštedjeti. Na kraju radionice učenici su razmijenili savjete kako uštedjeti za ostvarenje nekog svojeg željenog cilja.