Obilježili smo Međunarodni dan čaja

Autor: Marina Markanović, 18. 12. 2023.

Čaj je napitak kojeg ljudi svakodnevno konzumiraju diljem svijeta - topli ili hladni, raznovrsnog okusa, uz koji se opuštamo i koji nam oporavlja duh i tijelo. Tradicija ispijanja čaja porijeklom je iz Kine i duga je preko 5000 godina. Nekada je bila privilegija, a danas je ispijanje čaja postalo trend i kultura življenja.

Međunarodni dan čaja obilježava se u svijetu 15. prosinca, od 2005. godine. Prvi puta se spominje u New Delhiju, Indiji, a cilj mu je skrenuti pozornost javnosti na težak položaj radnika na plantažama čaja. Od toga dana su svake godine uz Indiju, zemlje poput Indonezije, Šri Lanke, Malezije, Tanzanije i drugih počele obilježavati međunarodni dan čaja 15. prosinca. Uz ovaj topli napitak međunarodni dan čaja obilježili su i učenici i nastavnici Srednje škole Stjepana Sulimanca iz Pitomače. Naš poslovni partner, renomirana Pitomačka tvrtka "Spider grupa d.o.o.", koja je jedan od najvećih hrvatskih proizvođača ljekovitog bilja i čajeva, donirala nam je asortiman iz brenda čajeva „Naturavita” . Učenici iz ugostiteljskog aktiva smjer kuhar, uz mentorstvo nastavnika Davora Skendera pripremili su čajne kolačiće, dok su učenici ugostitelji smjer konobar i njihov mentor Darko Mihoković u predvorju naše škole prigotovljavali razne napitke od čaja. U sklopu obilježavanja dana čaja, profesorica Ana-Mari Bajser i njezini učenici održali su prezentaciju i kviz na temu "Tradicija ispijanja čaja u Britaniji", dok je nastavnik Darko Mihoković održao prezentaciju na temu " Porijeklo i vrste čaja, te način pripreme i posluživanje napitaka od čaja". Pogledajte u galeriji kako smo obilježili „Međunarodni dan čaja”.