Pojedinačno školsko natjecanje učenika Srednje škole Stjepana Sulimanca Pitomača 2024.

Autor: Marina Markanović, 21. 3. 2024.

Stigao je i taj, za 20-ak natjecatelja dugo iščekivan dan. 14. ožujka 2024. kada su se pitomački srednjoškolci okupili na već tradicionalnom šahovskom natjecanju u pojedinačnoj konkurenciji. Uz veliku podršku ravnatelja škole g. Marka Marića, ujedno i našeg direktora turnira koji je nabavio vrijednu šahovsku opremu za svoje učenike, turnir je organizirao i vodio profesor Marin Domović kao glavni sudac.

Učenici su trebali odigrati 6 kola tzv. švicarskim sustavom u ubrzanom šahu (10''+2' po potezu), FIDE varijanta, što znači dosljednu primjenu turnirskih, FIDE šahovskih pravila.

Zanimljivosti s turnira:

Premda među pitomačkim srednjoškolcima nema profesionalnih, registriranih šahista, učenici su pokazali zavidnu razinu sportskog i natjecateljskog duha i fer igre primjenjujući šahovski bonton: uoči šahovske bitke, kako dolikuje, rukovali bi se s protivnikom, a na isti način bi i završavali partiju, bez ljutnje, pružajući ruku i čestitajući boljem koji je pobijedio.

Zanimljivo je primijetiti i spomenuti 3.d razred koji bismo mogli proglasiti "najšahovskijim" razredom u našoj školi: njih je na turniru sudjelovalo čak petero (25%) na ponos njihove razrednice, profesorice Marine Markanović.

Kako su minute i kola odmicali, postajalo je sve zanimljivije: bilo je "blitz" matova u 4 do 5 poteza,  bilo je neriješenih remi pozicija, pogrešaka i preokreta u završnicama, te velikih neizvjesnosti kao i na svim velikim šahovskim turnirima, kolo za kolom živjeli u neizvjesnosti – tko će se pojaviti s druge strane ploče, hoće li biti bijeli ili crni, hoće li igrati s protivnikom iz istog razreda....o tome je odlučivao računalni program Swiss manager, koji je potpuno nepristran, objektivan i pošten, neovisan o sucima i imenima. Zahvaljujući njemu, ovaj turnir ostaje "zapisan u zvijezdama" – vidljiv putem mrežne stranice chess.results u cijelom svijetu, bilo kome, bilo kada, sačuvan za sva vremena od prolaznosti...zaista fascinantno: tko je s kime igrao u kojem kolu, koliko je bodova imao, je li bio bijeli ili crni, je li pobijedio ili izgubio, a ovaj sam put koristio i mogućnost postavljanja turnirske fotogalerije pa svi mogu vidjeti fotografijom zaustavljene trenutke slavnih bitaka...Čestitam svim natjecateljima, sve ih pohvaljujem za veliki odaziv, za fer igru i kreativnost, natjecateljski duh, a g. ravnatelj osigurao je medalje i pehar za najuspješnije natjecatelje.

Posebno čestitam najuspješnijim učenicima na ovogodišnjem turniru jer oni će imati čast predstavljati našu školu na velikom međužupanijskom turniru učenika srednjih škola u ekipnoj konkurenciji povodom Dana škole, a SŠSS Pitomača bit će mu organizator i domaćin. Dakle, nakon 6 kola dobili smo pobjednike i školsku ekipu:

1. Antonio Vukšić, 4. r. - 1. mjesto
  2. Leonardo Đanić, 3. r. - 2. mjesto