Učenici naše škole su sudjelovali na 21. državnoj smotri Dani kruha - dani zahvalnosti za plodove zemlje

Autor: Alena Hrvoić, Josip Ivoš, 25. 10. 2012.

Učenici Srednje škole Stjepana Sulimanca sudjelovali su 14. listopada 2012. godine, u Starigradu Paklenica na 21. državnoj smotri  Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje. Bogatstvo i biljnu raznolikost svojih zavičaja, različite tradicionalne alate za obradu zemlje i pripremu hrane i zavičajne krušne proizvode predstavili su učenici 55 osnovnih i srednjih škola iz svih hrvatskih županija te gosti iz Vojvodine, Mađarske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Na sedamdesetak štandova učenici i njihovi mentori izložili su plodove zemlje zavičaja iz kojeg dolaze, kruh i krušne proizvode, različito sjemenje, stare alate koji su se koristili ili se još koriste u obradi zemlje i pripremi kruha, autohtone instrumente te rezultate istraživanja, primjerice rezultate istraživanja o zastupljenost različitih vrsta žitarica u prehrani stanovništva određenog kraja i prehrambene navike kroz povijest.

Naši učenici Martina Čajkulić 3.b, Ivan Barčan 3.b i Majda Kodžaga 3.a pod vodstvom nastavnice Branke Pavoković prezentirali su vrlo dobro osmišljeni štand s pravim malim umjetničkim djelima napravljenim od kruha, povrća, autohtone odjeće i alata. Štand su za zanimanjem razgledali mnogi gosti.

Obilježavanje Dana kruha tijekom listopada u vrtićima, osnovnim i srednjim školama, učeničkim domovima, te ustanovama za odgoj i obrazovanje djece s teškoćama u razvoju, pridonosi potpunijem odgoju i obrazovanju za zaštitu okoliša, upoznavanju i očuvanju biološke raznolikosti Hrvatske, podizanju svijesti o ekološkoj poljoprivredi i zdravoj prehrani, a temelji se na izgrađivanju pozitivnih stavova i stvaranju pravilnog emocionalnog odnosa djeteta i prirode.

Ovogodišnji organizatori Smotre su Udruga Lijepa naša i Agencija za odgoj i obrazovanje, pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, a domaćin smotre je bila Općina Starigrad Paklenica i Osnovna škola Starigrad. Na svečanom otvaranju sudionike su pozdravili, kao domaćini Smotre, ravnateljica OŠ Starigrad Jadranka Marasovićna, čelnik općine Starigrad Krste Ramić, predsjednik Udruge Lijepa Naša Ante Kutle i ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje Vinko Filipović.

Svečanu svetu misu s prinosom darova na Trgu Stjepana Radića u Starigradu predvodio je zadarski nadbiskup mons. Želimir Puljić koji je naglasio da se prema kruhu trebamo odnositi s puno zahvalnosti.

Fotografije možete pogledati u galeriji fotografija.