Uređen ugostiteljski praktikum "Stara pivnica"

Autor: Administrator , 1. 6. 2009.

Naša je škola zajedno s osnivačem županijom Virovitičko-podravskom i općinom Pitomača još prošle godine napravila projekt uređenja ugostiteljskog praktikuma koji smo nominirali na natječaj Ministarstva turizma. Nakon dobivenih sredstva, ovih je dana, točnije 15. svibnja, uz nazočnost saborskog zastupnika gosp. Josipa Đakića, župana virovitičko-podravskog gosp. Tomislava Tolušića, načelnika općine Pitomača gosp. Željka Grgačića te ostale uvažene goste, roditelje, učenike i nastavnike Srednje škole Pitomača, održana svečanost završetka radova na uređenju i adaptaciji ovog objekta u koji je do sada uloženo 730.000 kuna

Pogledaj foto-galeriju !

Ministarstvo turizma osiguralo je u prvoj fazi uređenja praktikuma 195.000 kuna, a županija zajedno s općinom i srednjom školom preostalih 535.000 kuna za opremanje. Sam prostor koji se nalazi u podrumskom dijelu poduzetničkog inkubatora na Trgu kralja Tomislava u Pitomači, a koji je općina Pitomača ustupila srednjoj školi, procjenjen je na 330.000 kuna. Ugostiteljski praktikum bit će otvorenog tipa odnosno restoran u kojem će se osim nastave promovirati regionalna kuhinja Podravine i Slavonije.

Sa Srednjom školom napravili smo projekt kojim smo oživili nekadašnji kultni ugostiteljski objekt u Pitomači. U uređenje je uloženo 390.000 kuna, a opremanje košta dodatnih 340.000 kuna. Projekt opremanja kandidirali smo na ovogodišnji natječaj Ministarstva turizma i nadamo se pozitivnom odgovoru pa će oni, kao i za uređenje, osigurati 50 posto sredstava. Uređenjem praktikuma učenici će na raspolaganju imati suvremen prostor za stručno usavršavanje, a pitomačani i usputni prolaznici ugostiteljski objekt s jedinstvenim ambijentom i ponudom po povoljnim i pristupačnim cijenama. - rekao župan Tomislav Tolušić.

Željko Grgačić, načelnik općine Pitomača istaknuo je kako Općina podupire sve projekte Srednje škole, a ovaj praktikum će pridonijeti podizanju kvalitete turističko-gastronomske ponude našeg kraja. Učenici naše Srednje škole postižu zapažene rezultate i činimo sve što je u našoj moći da im osiguramo što bolje uvjete za rad, stoga smo im i dodjelili ovaj prostor. Slijedeći korak je izgradnja nove školske zgrade za koju smo osigurali zemljište.

Praktikum koji će poslužiti i kao restoran, nakon poslova oko licenciranja, nadamo se, bit će otvoren u rujnu mjesecu. Kapacitet restorana je 50 sjedećim mjesta, a uz učenike ugostiteljsko-turističkih usmjerenja koji će u praktikumu obavljati praksu, plan nam je zaposliti još četiri stručna učitelja s majstorskim ispitom i potrebnom pedagoško-psihološkom izobrazbom. Obilježavanje završetka radova na ovom praktikumu organizirali smo i u svrhu promiđbe škole jer su upisi u prve razrede krajem lipnja, a želimo privući što veći broj osnovnoškolaca da se opredijele za ugostiteljsko-turistička zvanja i dođu u našu školu. Siguran sam da će ostvareni prihod biti dostatan da se pokriju svi troškovi, kao i novčane nagrade za praktičan rad učenika - rekao je Rikard Bakan, ravnatelj srednje škole Pitomača.

Dinko Borozan ( Podravski list )

Izvor: S.Š. Pitomača, Podravski list