Ovogodišnja ulaganja u poljoprivredni praktikum premašila 150.000 kuna

Autor: Administrator , 2. 6. 2009.

Tijekom ove školske godine iz sredstava županije Virovitičko-podravske i temeljem natječaja Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja na kojem je sudjelovala naša škola, u opremu  i strojeve za potrebe poljoprivrednog praktikuma uloženo je 158.180,00 kuna.

Pored opreme koju je naša škola posjedovala od prije, ove godine, iz spomenutih sredstava nabavljen je najmoderniji plastenik površine 300 m2, prikolica, malčer, atomizer, traktorska freza i motorna kopačica. Na ovaj način naša škola zasigurno se pozicionirala kao jedna od najbolje opremljenih škola u kojima se obrazuju poljoprivredna zanimanja u našoj županiji.

Pored prikolice i malčera  u ukupnoj vrijednosti 49.500,00 kuna koje je Srednjoj školi Pitomača nabavila početkom ove godine županija Virovitičko-podravska, ovih je dana škola dobila i plastenik koji će poslužiti za obavljanje praktične nastave učenika poljoprivrednih usmjerenja. Plastenik u dvorištu škole izradila je tvrtka DH plastnici iz Starogradačkog Marofa, a potrebnih 57.000 kuna što čini nabavnu cijenu bez PDV-a osiguralo je MInistarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvitka koje je financiralo i nabavu atomizera i freza čija je cijena bez PDV-a 14.600 odnosno 17.000 kuna. Općina Pitomača izdvojila je 26.000 kuna za izradu vodovodnog priključka i potrebnih plinskih instalacija. Površina plastenika je 300 četvornih metara, a sastoji se od dvostruke termofolije te elektroničkih sklopova koji mjere vlagu, temperaturu, brzinu vjetra te prema pokazateljima automatski dižu i spuštaju stranice plastenika kako bi se dobili idealni uvjeti za rast biljaka.

Dobili smo moderan plastenik koji će u zimskim mjesecima omogućiti održavanje praktične nastave za učenike poljoprivrednih usmjerenja. Plastenik je postavljen prije 20 dana i učenici su obradili zemlju. Za jesensko razdoblje priprema se sadnja povrća u jednom djelu plastenika, dok će drugi biti korišten za uzgoj presadnica - rekao je Rikard Bakan, ravnatelj Srednje škole Pitomača.

Atomizer će poslužiti za prskanje vinograda i voćnjaka škole, dok su freze namjenje za obradu zemljišta. S plastenikom, atomizerom , malčerom i frezama škola je dobila potrebnu opremu za kvalitetno održavanje praktične nastave za poljoprivredna zanimanja koja su vezana za ratarstvo, vrtlarstvo, voćarstvo i vinogradarstvo.

Cilj nam je učenike već tijekom školovanja upoznati sa suvremenim načinom proizvodnje te ih dobro pripremiti za konkurentno natjecanje na budućem tržištu Europske unije. Povrće i voće s naših poljoprivrednih površina koristimo za pripremu jela i slastica u sklopu praktične nastave učenika ugostiteljskog i agroturističkog usmjerenja, a dio ponekad plasiramo i na tržište preko učeničke zadruge. U rujnu ćemo, nadamo se, i službeno otvoriti naš novi ugostiteljski praktikum otvorenog tipa pa ćemo za potrebe tog restorana koristiti povrće, voće i vino koje proizvode učenici poljoprivrednih usmjerenja u sklopu praktične nastave - rekao je Rikard Bakan te dodao kako je u planu podizanje i opremanje stočarskog kabineta u sklopu nove zgrade Srednje škole čija bi izgradnja trebala početi u ovoj godini.

Dinko Borozan ( Podravski list )

Izvor: S.Š. Pitomača, Podravski list
Priloženi dokumenti: