Upute o načinu provođenja Odluke o kriterijima i načinu financiranja troškova prijevoza redovitih učenika srednjih škola u razdoblju rujan - prosinac 2016. godine

Autor: Josip Ivoš, 1. 9. 2016.

Odlukom o kriterijima i načinu financiranja troškova prijevoza redovitih učenika srednjih škola u razdoblju rujan – prosinac 2016. godine (Narodne novine, broj 76/16), (u daljnjem tekstu: Odluka) utvrđeni su kriteriji i način sufinanciranja, odnosno financiranja troškova javnog prijevoza redovitih učenika srednjih škola u razdoblju rujan – prosinac 2016. godine.

Uputa o načinu provođenja Odluke o prijevozu učenika sš razdoblje rujan - prosinac 2016., nalazi se u prilogu ove objave, a objavljena je na stranicama MZOS-a, a nalazi se na linku:  http://public.mzos.hr/Default.aspx?art=14958&sec=1933

OSTVARIVANJE PRAVA NA PRIJEVOZ

Pravo na sufinanciranje 75% troškova međumjesnoga javnog prijevoza ostvaruju učenici koji su u školskoj godini 2016./2017. upisali i redovito pohađaju srednju školu na području Republike Hrvatske, koji kupuju mjesečnu kartu za korištenje sredstava redovitoga javnog prijevoza (autobus i vlak), a kojima udaljenost od adrese u mjestu prebivališta odnosno boravišta učenika do adrese u mjestu škole/praktične nastave i vježbi te stručne prakse iznosi više od pet (5) kilometara.

Pravo na financiranje 100% cijene mjesečne učeničke karte mjesnoga i međumjesnoga javnog prijevoza ostvaruju učenici koji su u školskoj godini 2016./2017. upisali i redovito pohađaju srednju školu na području Republike Hrvatske ako su: članovi kućanstva koje je korisnik zajamčene minimalne naknade ili pomoći za uzdržavanje sukladno propisu kojim se uređuje područje socijalne skrbi.

Učenici kojima se učenički dom nalazi u mjestu različitom od mjesta školovanja ostvaruju pravo na sufinancirani odnosno financirani prijevoz od mjesta u kojem se nalazi učenički dom do mjesta u kojem se nalazi škola, a prema kriterijima iz Odluke Vlade.

Ako učenik ima mogućnost korištenja prijevoza vlakom i autobusom, Ministarstvo će podmirivati trošak prijevoza vlakom ako je: adresa u mjestu prebivališta odnosno boravišta učenika udaljena do dva (2) km od željezničke postaje, vozni red prilagođen održavanju nastave.

Pravo sufinanciranja odnosno financiranja troškova javnoga prijevoza prema navedenim kriterijima ne ostvaruju učenici:

• koji su smješteni u učeničkome domu koji se nalazi u istome mjestu njegova školovanja;
  • kojima se troškovi prijevoza u cjelini financiraju iz drugih izvora (učenici koji imaju prebivalište na otocima, programi jedinica lokalne i područne /regionalne/ samouprave i dr.); koji su smješteni u privatnome smještaju u mjestu školovanja.

Učenici koji imaju prebivalište na otoku ostvaruju pravo na prijevoz na otoku i od otoka do kopna i s kopna na otok sukladno članku 10. stavku 2. Zakona o otocima (Narodne novine, broj 34/99, 149/99, 32/02 i 33/06.).

Udaljenost za ostvarivanje prava na sufinanciranje, odnosno financiranje prijevoza mjeri se od adrese u mjestu prebivališta odnosno boravišta do adrese škole/praktične nastave i vježbi te stručne prakse. Provjera udaljenosti dviju adresa dostupna je uz pomoć interaktivne karte na službenim stranicama HAK-a: http://map.hak.hr/.

Učenicima koji u skladu s Odlukom ostvaruju pravo na sufinanciranje odnosno financiranje troškova javnoga prijevoza, ali nisu prijevozniku pravodobno podnijeli potvrdu radi kupnje karte po umanjenoj cijeni ili preuzimanja besplatne karte, ne ostvaruju pravo na povrat sredstava za kupljenu kartu