Obilježen Dan broja Pi

Autor: Diana Musić, 24. 3. 2017.

Da matematika ne mora biti teška i dosadna, već zabavna i ukusna pokazali su nam učenici prvog i trećeg razreda zanimanja kuhar i konobar s profesoricom matematike Kristinom Cvetković.

Prošlog tjedna, u utorak 14.3. na Dan broja Pi, prvi razred održao je radionicu oblikovanja balona u obliku broja Pi na satu matematike, te su uredili učionicu i na panou istaknuli najvažnije informacije o broju Pi. Treći razred je s profesorom Darkom Baričevićem izradio kolač koji su ukrasili ovim brojem.

Ukoliko želite isprobati kolač, nazvan Pita od sira - Pi, recept je sljedeći: Potrebne namirnice i način prigotovljavanja tijesta isti su kao i kod tijesta za pitu s jabukama. Namirnice za nadjev: 0.60kg svježeg sira, 0.15kg oljuštenih badema, 80g grožđica, 120g šećera, 2g soli, 3 žumanjca, 0.1 l kiselog vrhnja, po potrebi šećera u prahu za posipavanje, limunove korice i vanilije, jaje za premazivanje pite, te čokolada za ukrašavanje. Prigotovljavanje nadjeva: ako je sir preiše vlažan, staviti ga u cjedilo da se ocijedi. U međuvremenu žumanca i šećer pjenasto istući, dodati protisnuti sir, grožđice, naribanu limunovu koru, vaniliju, samljevene bademe, sol i vrhnje. Sve dobro izmiješati. Ukrasiti brojem Pi. U slast!!

Broj  Pi matematička je konstanta a dobiva se kao količnik duljine kružnice i njoj pripadajućeg promjera.  Mnoštvo ljubitelja broja Pi, osobito matematičara, slavi Dan broja Pi svake godine 14.3. u 1 sat 59 minuta i 26 sekundi.  Zanimljivost je i da je slavni fizičar i filozof Albert Einstein rođen upravo 14.3. Matematička pismenost i razumijevanje matematike jedan je od ključnih elemenata pripremljenosti mladih za život u modernome društvu. Ovo je jedan od primjera kreativnog pristupa učenju matematike i podizanja matematičke pismenosti.