Poljoprivrednik u školi i kod kuće - Ilija Ban

Autor: Josip Ivoš, 19. 12. 2017.

Pred kraj ovog polugodišta, odlučili smo pokrenuti novu rubriku naše škole pod nazivom ''Poljoprivrednik u školi i kod kuće''. Prvi učenik o kojemu pišemo u ovoj rubrici je naš učenik Ilija Ban iz 1c razreda, koji i doma i u školi živi poljoprivredu: u školi se obrazuje za zanimanje poljoprivredni gospodarstvenik, a doma zajedno s ocem i obitelji uzgaja junad koju hrane zdravom hranom s vlastitih oranica i livada.

Ilija na svojoj farmi uzgaja mušku junad i njihov broj na farmi varira od 100 do 130 grla. Na četrdesetak hektara vlastite zemlje proizvodi hranu za stoku, prvenstveno kukuruz, tritikal te djetelinsko travne smjese. Stoku prodaju na domaćem tržištu, živu, a po potrebi, u suradnji s partnerima i kao meso. Uzgoj stoke u Hrvatskoj nije jednostavan i teško je plasirati proizvode, a još teže ih je naplatiti. Stoga je Ilijina obitelj pronašla rješenje: ne surađuju s trgovačkim lancima, jer im je preveliki rizik, već junetinu prodaju hotelskim lancima i ugostiteljskim objektima, duž naše obale. Ideju takvog gospodarenja promiče i Srednja škola Stjepana Sulimanca, koju Ilija pohađa, pod geslom: ''od polja do stola''.

Osim stočarstvom i ratarstvom, Ilijina obitelj se bavi i vinogradarstvom te vinarstvom: posjeduju 6000 trsova vinove loze: sauvignona, chardonnaya, kernera, graševine te moslavca. Na godinu proizvedu između 10 i 14 tisuća litara bijelog, stolnog vina. Ilija posjeduje svu potrebnu mehanizaciju, među kojima su šestoredni silokombajn, pet traktora, cisterna kapaciteta 8400 litara, miješalica hrane i razni drugi strojevi. Ilija je dobar i pristojan učenik u školi, ističe se na praksi na školskom imanju, a kod kuće vrijedno pomaže svojoj obitelji na vlastitoj farmi.

Zbog učenika kao što je Ilija, Srednja škola Stjepana Sulimanca nastoji izgraditi sustav obrazovanja koji će učenicima prenijeti stručna znanja, osigurati im kvalitetnu praksu uz korištenje suvremene tehnologije i znanja, jer, na koncu, o učenicima poput Ilije, ovisi budućnost hrvatske poljoprivrede i opstanak hrvatskog sela.

O Ilijinom imanju i proizvodima možete saznati više putem njihove stranice:  http://www.opg-alen-ban.hr

Fotografije i info: agroklub.com

Izvor: agroklub.com