> Smjerovi
Agroturistički tehničar

TJEDNI I GODIŠNJI FOND NASTAVNIH SATI

- AGROTURISTIČKI TEHNIČAR

Zajednički dio okvirnog nastavnog plana

Redni

10.

Računalstvo

Ukupno opći dio

Posebni stručni dio okvirnog nastavnog plana

1.

10.

Hortikulturno uređenje gospodarstva

11.

Izborni i fakultativni predmeti:

Ribogojstvo; Konjogojstvo; Pčelarstvo; Uzgoj južnih kultura; Ratarstvo; Kunićarstvo; Ljekovito bilje; Prerada mlijeka; Lovstvo; Vinarstvo; Gljivarstvo; Etnologija; Knjigovodstvo; Prerada i čuvanje poljoprivrednih proizvoda; Tržište; Ovčarstvo; Kozarstvo; Izrada autohtonih suvenira…

12.

Praktična nastava

4 + 3*

4+3*

4+4*

3+4*

Ukupno stručni dio:

SVEUKUPNO:

Stručna praksa:

*Napomena:  vježbe i praktična nastava se održavaju u grupama do 15 učenika; praktična nastava dijeli se na dva područja i to na područje poljoprivrede + područje ugostiteljstva. U I. i II. godini praktični dio nastave iz ugostiteljstva pokriva područje kuharstva, dok u III. i IV. godini u polovici propisane satnice održava se praktična nastava kuharstva a u drugoj polovici ugostiteljskog posluživanja. Stručna praksa odvija se tijekom cijele godine ovisno o sezoni i agrotehničkim rokovima i to 60 sati na poljoprivrednom dobru škole a ostatak propisane satnice u objektima seoskog turizma i Uredu turističke zajednice.

Agroturistički tehničari su kadrovi osposobljeni za rad prvenstveno u turističkim objektima koje pružaju usluge seoskog, ekološkog ili rekreativnog turizma na kontinentu, primorju i otocima te vođenje obiteljskih turističko-poljoprivrednih gospodarstava. Nakon završnog ispita mogu se zaposliti u turističkim, ugostiteljskim i poljoprivrednim tvrtkama, ili nastaviti školovanje na srodnim visokim učilištima i fakultetima.

Izvod iz Nastavnog plana i programa Ministarstva:

"Cilj ovog obrazovnog programa je osposobiti učenike za kvalitetno pružanje ugostiteljskih usluga, usluga smještaja gostiju i drugih turističkih usluga( organiziranja berbe, sakupljanja ljekovitog bilja, jahanja, lova …). Uz to značajno je osposobiti učenike za ekološku proizvodnju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda te načine pripreme i ponude hrane s vlastitog poljoprivrednog gospodarstva. Uz ekološku poljoprivredu vezan je i eko-turizam a upravo on ima potencijale da postane NAJPERSPEKTIVNIJA VRSTA TURIZMA u Republici Hrvatskoj."