preskoči na sadržaj

Srednja škola Stjepana Sulimanca

Vijesti

Od ovog vikenda počinje zimsko računanje vremena

Autor: Josip Ivoš, 25. 10. 2013.

Zimsko računanje vremena u Hrvatskoj, kao i u većem dijelu Europe, počinje u noći sa subote na nedjelju, s 26. na 27. listopada. Pomicanjem kazaljki za jedan sat unatrag, sa tri na dva, “dobit” ćemo jedan sat spavanja više.

Dani će se “skratiti” pa će sunce u Pitomači, umjesto u dosadašnjih 17:38, zaći već u 16:37. Zimsko računanje vremena traje do zadnje nedjelje u ožujku 2014.

Ne zaboravite stoga ovu nedjelju prije počinka pomjeriti kazaljku unatrag za jedan sat. Pravilo nalaže da se to obavi u 2 ujutro, no za one koji se u pravilu svake godine pripremaju za glavobolje najpametnije bi bilo da se to obavi prije odlaska na spavanje.

Povijest računanja zimskog/ljetnog vremena

Većina građana tome uopće neće posvetiti veću pažnju, čak i ako se ne sjete na vrijeme pomaknuti satove. No, ljetno vrijeme, koje se sada koristi u većini razvijenih zemalja svijeta, iza sebe ima kompliciranu i prilično kontroverznu prošlost. Može se kazati kako je povijest promjene vremena, zapravo povijest ključnih događaja koji su oblikovali narode u 20. stoljeću, a ljetno i zimsko računanje sata promaknuli u sporedni, ali svakako prisutni dio razvoja čovječanstva.

Jedna od prvih zamisli da se pomicanjem vremena iskoristi više sunčanih sati u danu tijekom ljeta već je svojedobno bio predmet promišljanja jednog od američkih očeva nacije i strastvenog izumitelja – Benjamina Franklina. Smatrao je kako pomicanjem satova možemo bolje iskoristiti sunčano ljetno razdoblje (u dijelovima svijeta gdje je to moguće), jer će svijetlo trajati duže predvečer i time pružiti dodatni užitak američkim građanima.

Međutim, Franklin svoju zamisao nikad nije dovoljno široko promovirao u znanstvenim krugovima, zbog čega neko vrijeme nije ni saživjela. Barem do pojavljivanja slične primisli od strane londonskog graditelja Williama Willetta (1857 - 1915), kojem se pripisuje prva prava praktična zamisao o promjeni vremena.

Prijedlog je nakon toga dugo godina bio jedna od glavnih tema britanskog parlamenta, a konstantno su je odbacivali konzervativniji politički krugovi. Od 30. travnja do 1. listopada 1916. godine. Njemačka uvodi  ljetno vrijeme, nakon čega joj se pridružuje i Velika Britanija, a potom i SAD. Možda je nastojanje već tad pokojnog Willeta da progura pomicanje vremena i bilo djelomično nadahnuće ovim zemljama, no sigurno je kako je glavni motiv tadašnjim silama u jeku industrijske revolucije da mjenjaju vremenske režime bila praktična ušteda energije u razdoblju početka najvećeg sukoba do tada, kada je energija bila potrebnija u ratnoj proizvodnji.

Osim EU država i SAD-a, koje su pionirski sudjelovale u ljetnim pomicanjima sata, procjenjuje se da u svijetu više od 70 država koristi ovaj princip. Prelazak sa ljetnog na zimsko (i obrnuto) računanje vremena, ne dešava se u cijelom svijetu, niti u isto vrijeme.  Rusija, Bjelorusija, Ukrajina i Island od nedavno su države koje ne pomiču kazaljke, odnosno nemaju ljetno i zimsko radno vrijeme.




Static HTML

Raspored sati
Anketa
Sviđaju li Vam se naše nove stranice?






Oglasna ploča
Naša škola u medijima
CMS za škole logo
Srednja škola Stjepana Sulimanca / Dravska 41, HR-33405 Pitomača / www.ss-stjepana-sulimanca.skole.hr / ured@ss-stjepana-sulimanca.skole.hr
preskoči na navigaciju