> Projekti
Projekti i kampanje u našoj školi :: vijesti

#ERASMUSPLUS & #EuropeForCulture - Education for Growing Economy -

Autor: Diana Musić, 19. 3. 2018.

Where the past meets the future: Učenici Srednje škole Stjepana Sulimanca iz Pitomače nalaze se na mobilnosti u Portugalu u sklopu projekta Edukacijom do rasta gospodarstva (ECO ECO). Ovaj vikend učenici i nastavnici su iskoristili vikend kako bi naučili nešto više o Portugalu.

U subotu i nedjelju napravili smo dva kulturološka izleta: u subotu smo posjetili glavni grad Portugala - Lisabon i poznato marijansko svetište Fatimu, a u nedjelju smo posjetili najstarije selo u Portugalu - Ponte de Lima, te obalu Atlantskog oceana u gradiću Viana do Castelo. Već sami spomen imena Lisabona kod mnogih izaziva uzdahe, bilo zato što bi ondje željeli otputovati ili su se pak u portugalsku prijestolnicu već zaljubili. Na ulazu u grad zadivio nas je pogled na najduži europski most, nazvan po slavnom moreplovcu Vasco da Gama. Posjetili smo četvrt Belem u zapadnom dijelu Lisabona, gdje smo, kao pravi sladokusci, posjetili najpoznatiju gradsku slastičarnicu - Pasteis de Belem.

U blizini smo posjetili Spomenik otkrićima i Toranj Belem, vjerojatno najpoznatiju gradsku, a možda i portugalsku znamenitost općenito. Ostatak dana smo proveli u razgledavanju središta grada. Na povratku za Porto i Bragu, svratili smo u najpoznatije portugalsko i jedno od najomiljenijih europskih marijanskih svetišta - Fatimu. Priča o popularnom portugalskom hodočasničkom odredištu, kako su svjedočili mali pastiri Lucia, Francisco i Jacinta, započinje 1917. godine ukazanjem Majke Božje na lokaciji poznatoj pod nazivom Cova da Iria, gdje se danas nalazi fatimsko svetište. Djeci su tijekom šest razgovora s Gospom otkrivene i tri 'tajne', od kojih je posebno zanimanje izazvala treća, za koju neki smatraju da nikada nije javno objavljena ili da barem nije ispravno protumačena.

Nakon ukazanja, na prostoru Cove de Irie izgrađeno je nekoliko danas znamenitih objekata. Na točnom mjestu ukazanja postavljen je mramorni stup sa spomenikom Djevici Mariji, u čijoj se kruni nalazi metak koji je pogodio papu Ivana Pavla II. u atentatu 1981. godine. Naime, u skladu s tumačenjem treće fatimske tajne, on je smatrao da ga je od smrti spasila upravo Gospa Fatimska te odlučio metak postaviti u spomenutu krunu. Nakon razgledavanja crkve i svetišta, zajedničkog fotografiranja i večere zaputili smo se u Bragu.

U nedjelju, na izlet smo išli u malo pitoreskno selo Ponte de Lime, u čijem središtu se nalazi stari most na rijeci Limi, a koji datira još iz doba Rimskog carstva. U Ponte de Lima imali smo priliku gledati seosko slavlje prilikom pripreme kobasica, te smo imali priliku vidjeti korizmenu procesiju koja prikazuje Kristovo raspeće. Nakon toga, vrijeme smo iskoristili za razgledavanje, istraživanje i fotografiranje.

Nakon Ponte de Lima, posjetili smo mali gradić Viana do Castelo na obali Atlantskog oceana. Viana do Castelo je svoju važnost stekao tijekom 16. stoljeća, jer je upravo ovaj gradić bio polazište i odredište brojnih portugalskih pomorskih ekspedicija. Iznad gradića Viana do Castelo, uživali smo u pogledu sa terase bazilike Sv. Lucije, Santuário de Santa Luzia. Oni hrabriji od nas, popeli su se na najviši toranj bazilike, sa koje se pruža pogled na atlantski ocean od kojeg zastaje dah. Nakon zajedničkog fotografiranja i razgledavanja, spustili smo se do gradske plaže, gdje smo uživali u zadnjim zrakama sunca, povjetarcu i šumu valova Atlantika. Čekati zalazak sunca na plaži oceana je sigurno nešto što nećemo još dugo zaboraviti.

Ovaj tjedan objavit ćemo još slika sa prakse, kao i dojmove učenika. Pratite nas i dalje.