> Projekti
Projekti i kampanje u našoj školi :: vijesti

Srednja škola Pitomača potpisala ugovor od 226.000 eura

Autor: Josip Ivoš, 24. 9. 2012.

21. rujna 2012. godine u Tehničkom Muzeju u Zagrebu v.d. ravnatelja Srednje škole Pitomača gospodin Miroslav Horvatinović uz prisustvo načelnika Općine Pitomača gospodina Željka Grgačića potpisao je ugovor sa Agencijom za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih za projekt "Modernizacija školskog kurikuluma i razvoj praktikuma za obrazovanje o održivoj ekološkoj poljoprivredi" vrijedan 226.860,22 eura, sufinanciran od strane Europske Unije u iznosu od 195.099,79 eura.

Nositelj projekta je Srednja škola Pitomača, a partneri projekta su Srednja škola Stjepan Ivšić iz Orahovice, Srednja škola Bartola Kašića iz Grubišnog Polja, Općina Pitomača te tvrtka Jan Spider d.o.o. iz Pitomače. Opći cilj projekta je nadograditi školski kurikulum i povećati kompetencije strukovnih nastavnika i učenika strukovnih programa u ekološkoj poljoprivredi. Glavne aktivnosti projekta su edukacija strukovnih nastavnika i nastavnika praktične nastave kroz edukacije uključenih u programe poljoprivredni gospodarstvenik  i agroturistički tehničar od strane stručnjaka s Agronomskog fakulteta u Zagrebu, priprema priručnika o osnovama ekološke poljoprivrede te slanje istog na ocjenu u ASOO i MZOŠ radi odobrenja kako bi se prilagodio programu i koristio unutar školskog kurikuluma, adaptacija i opremanje budućeg praktikuma u sastavu SŠ Pitomača, praktična nastava u ekološkoj proizvodnji kako na poljoprivrednim površinama praktikuma tako i na pogonima partnera u projektu Jan Spidera, te potpisivanje dugoročnog ugovora o provođenju praktične nastave učenika s tvrtkom Jan Spider te kooperacija u ekološkoj proizvodnji ljekovitog bilja.

Ekološka ili organska poljoprivreda je bitan element moderne poljoprivredne proizvodnje i s njome povezane prerađivačke industrije. Ekološka poljoprivreda u budućnosti će biti još važnija u izobrazbi poljoprivrednih gospodarstvenika i agroturističkih tehničara. Sadašnji programski sadržaji u školskom kurikulumu nisu osuvremenjeni novim trendovima u poljoprivrednoj proizvodnji kao što ih ne prati niti predviđena praktična nastava. Škola zajedno sa svojim nastavnicima mora se pripremiti kako bi u budućnosti mogla pružati obrazovanje u poljoprivrednim programima bazirano na najsuvremenijim dostignućima u nastavi kroz primjenu praktičnih znanja.

Projekt će osigurati moderne i inovativne sadržaje u obrazovanju u poljoprivredi, baziranih na najnovijim znanjima, prateći relevantne trendove na tržištu ekoloških poljoprivrednih proizvoda. Praktikum za praktičnu nastavu nalazi se unutar Regionalnog parka te je stoga idealno mjesto za potrebe edukacije u ekološkoj poljoprivredi. U okviru Praktikuma bit će smješten: pašnjak, livada, voćnjak, povrtnjak, površine pod ljekovitim biljem i različitim vrstama usjeva ( kukuruz, ječam, suncokret, zob, krumpir itd.). Zbog izuzetno pogodne lokacije u planu je pretvaranje ovog praktikuma u Centar za edukaciju u ekološkoj poljoprivredi i budući Centar izvrsnosti ( mjesto edukacije za sve ekološke poljoprivrednike).

Izvor: www.pitomaca.hr