> Projekti
Projekti i kampanje u našoj školi :: vijesti

U Grubišnom Polju održana prva edukacija strukovnih nastavnika IPA projekta Srednje škole Stjepana Sulimanca iz Pitomače

Autor: Tomislav Kakša, 12. 11. 2012.

Od 9. do 11. studenog 2012. godine, u Vatrogasnom domu u Grubišnom Polju pod koordinacijom ravnatelja Srednje škole Bartola Kašića iz Grubišnog Polja gospodina Joze Matoševića, prof. i asistenta projekta iz Srednje škole Stjepana Sulimanca iz Pitomače gospodina Tomislava Kakša, dipl.ing.agr., provela se aktivnost 1.1. stručnog osposobljavanja strukovnih nastavnika i pet lokalnih dionika IPA projekta Modernisation of school curriculum and development of practicum for education of sustainable agriculture (Modernizacija školskog kurikuluma i razvoj praktikuma za obrazovanje o održivoj ekološkoj poljoprivredi). Nositelj projekta je SREDNJA ŠKOLA STJEPANA SULIMANCA iz Pitomače, škole partneri su SREDNJA ŠKOLA BARTOLA KAŠIĆA iz Grubišnog Polja i SREDNJA ŠKOLA STJEPAN IVŠIĆ iz Orahovice te partneri OPĆINA PITOMAČA i SPIDER GRUPA PITOMAČA.

Modul 1 se odvijao tri dana, po jedno predavanje dnevno. Predavanja su provodili stručni eksperti za ta područja s Agronomskog fakulteta iz Zagreba. Predavanjima su prisustvovali petnaest strukovni nastavnika (po pet iz svake škole) i pet dionika koji se bave poljoprivredom iz područja Grubišnog Polja.

U petak, 9.studenog predavanje je održao doc.dr.sc. Miljenko Konjačić pod nazivom „Pojam i značenje ekološkog stočarstva, genotipovi (pasmine) životinja za ekološku proizvodnju“. Tijekom predavanja ukazalo se na važnost ekološkog stočarstva kao nezaobilaznog dijela u ukupnoj ekološkoj proizvodnji neke zemlje. Dao se je pregled najvažnijih autohtonih i alohtonih pasmina goveda, svinja, ovaca i koza koje bi se mogle u većoj mjeri koristiti u ekološkoj stočarskoj proizvodnji na području Republike Hrvatske. Ukazalo se na mjere koje je potrebno poduzeti za postizanje bolje dobrobiti životinja bez koje nema ekološke proizvodnje. Prikazale su se smjernice koje će trebati uvažavati prilikom izgradnje novih objekata koji će se koristi u svrhu ekološkog stočarstva te se opisali načini uklanjanja otpadnih tvari kao i načini smanjenja emisije štetnih plinova jer je poznato da je stočarstvo općenito velik onečišćivač okoliša.

U subotu, 10.studenog predavanje je održao prof.dr.sc. Zlatko Janječić pod nazivom „Ekološko peradarstvo“. Tijekom predavanja upoznalo se sa stanjem ekološke proizvodnje mesa i jaja peradi.  Definiralo se je ekološko peradarstvo kao način očuvanja biološke raznolikosti pojedinih vrsta peradi. Upoznale su se smjernice za standardizaciju i prepoznatljivost proizvoda iz ekološke proizvodnje mesa i jaja peradi.

U nedjelju, 11.studenog predavanje je održao prof.dr.sc. Dragan Bubalo pod nazivom „Ekološko pčelarstvo“. Tijekom predavanje polaznici su upoznati sa specifičnostima ekološkog pristupa u tehnologiji pčelarenja i proizvodnji pčelinjih proizvoda.

Nakon trodnevnih predavanjima sudionicima iz lokalnog područja Grubišnog Polja podjeljenji su certifikati za odslušana predavanja.