> Projekti
Projekti i kampanje u našoj školi :: vijesti

U Pitomači održana treća edukacija strukovnih nastavnika IPA projekta Srednje škole Stjepana Sulimanca iz Pitomače

Autor: Tomislav Kakša, 5. 2. 2013.

Od 1. do 3. veljače 2013. godine, na obiteljskom imanju Ruže Fabčić, provela se aktivnost 1.1. stručnog osposobljavanja strukovnih nastavnika i lokalnih dionika IPA projekta Modernisation of school curriculum and development of practicum for education of sustainable agriculture (Modernizacija školskog kurikuluma i razvoj praktikuma za obrazovanje o održivoj ekološkoj poljoprivredi ), kojeg je nositelj Srednja škola Stjepana Sulimanca iz Pitomače.

Modul 3 se odvijao tri dana, po jedno predavanje dnevno. Predavanja su provodili stručni eksperti za ta područja s Agronomskog fakulteta iz Zagreba. Predavanjima su prisustvovali petnaest strukovni nastavnika (po pet iz svake škole) i lokalni dionici koji se bave poljoprivredom iz područja Općine Pitomača i bliže okolice.

U petak, 1.veljače predavanje je održao prof.dr.sc. Ivica Kisić pod nazivom „Poljoprivreda u zaštićenim područjima“. Tijekom predavanja profesor je ukazao na smjernice proizvodnje u zaštićenim područjima. Također je naglasio važnost poznavanja i razumijevanja poljoprivredne i biološke raznolikosti kao neizostavni elementa održive iskoristivosti prirodnih resursa. Isto tako naglašava važnost poznavanja uvjeta, razloga i veličine poljoprivrednih pritisaka na okoliš te osnovne principe nadzora u specifičnim zaštićenim područjima.

U subotu, 2.veljače predavanje je održao prof.dr.sc. Bruno Novak pod nazivom „Organsko biološka proizvodnja povrća“. Kroz pravni okvir, sistem certifikacije te nadzor profesor je ukazivao na upotrebu mogućih tehnologijskih sredstava u proizvodnji povrća baziranoj na principima ekološke poljoprivrede. Također predavač je ukazao na stanje potražnje za povrtlarskim proizvodima uzgojenih na principima ekološke poljoprivrede.

U nedjelju, 3.veljače predavanje je održala prof.dr.sc. Renata Bažok pod nazivom „Prirodni nametnici i principi biološkog suzbijanja istih“. Tijekom predavanje predavačica je ukazala na važnost poznavanja flore i faune okoline u kojoj proizvodimo kako bi smo bili u mogućnosti koristit principe biološkog suzbijanja za našu održivu poljoprivrednu proizvodnju.