Radno vrijeme: svakim danom od 8,00 do 14,00 sati

Kurikulum zdravstvenog odgoja

Autor: Sylwia Nasilowska - Blažok, 16. 1. 2013.

Cilj zdravstvenog odgoja jest, da se pružanjem znanstveno utemeljenih informacija educirati adolescente kako očuvati zdravlje i kvalitetu života, ostvariti humani odnos među spolovima, poučiti ih što je spolno odgovorno ponašanje te kroz edukaciju prevenirati ovisnosti i nasilničko ponašanje.

Sadržaji i teme zdravstvenog odgoja integrirani su u postojeće predmete (Prehrana i poznavanje robe, Higijena, Čovjek, zdravlje i ekologija, Čovjek, zdravlje i okoliš, Psihologija, Etika, TZK, te satove razrednika).

Osim redovne nastave, određeni će se sadržaji odrađivati putem tematskih radionica, predavanja i sl. U šk. god. 2012./2013. učenici prvih razreda sudjelovali su tematskim radionicama "Znam pa me nije strah" o sprječavanju HIV-a I spolno prenosivih bolesti. Radionice su održane u studenom 2012. u suradnji sa S.O.S telefonom Virovitica. Učenici drugih razreda sudjelovali su u radionicama "Rodna ravnopravnost i prevencija rodno uvjetovanog nasilja" također u suradnji sa S.O.S. telefonom Virovitica. Održana su za njih također predavanja o sprječavanju ovisnosti u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo "Sveti Rok" iz Virovitice i sudjelovat će u provođenju ankete o ovisnostima. Za završne razrede pradviđene su radionice o suzbijanju trgovine ljudima koje će u školi provoditi djelatnici Obiteljskog Centra Virovitica u suradnji sa PU Virovitica. Provodit će se također projekt  "Ja sam iz razreda nepušaća" u kojem će sudjelovati učenici 3.b razreda. U prvim i drugim razredima tijekom veljače provodit će se također preventivni projekt "Zdrav za 5".  Aktivnosti u sklopu tog projekta provodit će u našoj školi djelatnici Policijske uprave Virovitica u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo "Sveti Rok".

Sve aktivnosti provođene su s namjerom da se učenici osposobe za:

• kritičko prosuđivanje životnih situacija i osobnih postupaka za odgovorno donošenje odluka
  • za razvoj tolerancije
  • za razvoj pozitivne slike o sebi
  • za uvažavanje različitosti
  • stjecanje znanja i vještina potrebnih za razvijanje zdravog stila života

PLANIRANA SATNICA - SREDNJA ŠKOLA

R.br. Modul Razred/planirani broj sati po modulu
1.razred 2.razred 3.razred 4.razred
1.

Živjeti zdravo

2.

Prevencija nasilničkog

ponašanja

3.

Prevencija ovisnosti

4.

Spolna/rodna ravnopravnost i

spolno odgovorno ponašanje

Ukupno sati:

Detaljan prikaz obraživanih sadržaja možete pogledati u priloženim dokumentima.